Yerli Yeşil Yeni Bir Gelecek İçin…

Yerli Yeşil Yeni projesinin amacı, Türkiye’nin yerli üretim kapasite ve yeteneklerine ilişkin bir farkındalık ve tarihsel tecrübelere dayanan bir gündem oluşturmaktır. Cumhuriyet’in ilk yıllarından başlayarak devam edegelen yerli üretim çabalarına ilişkin toplumsal algının ve farkındalığın çok düşük olması bu konudaki temel motivasyonu oluşturmaktadır. Bununla birlikte hızla tüketilen doğal kaynaklar, kirletilen çevre, artan karbon salımı, geri dönüşümün ekonomik ve toplumsal değeri ve nihayet gittikçe büyüyen karbon ayak izimiz konusunda farkındalık düzeyinin çok düşük olması da projenin yeşil boyutunun temel motivasyonunu oluşturmaktadır. Yeşil sanayi ve kalkınma politikalarının hâkim olmaya başladığı günümüzde hem yerli hem de yeşil üretimi sağlayabilmek için yenilikçi olunması gerektiği yönündeki kuvvetli inanç projenin tamamlayıcı, üçüncü motivasyonunu oluşturmaktadır.

frame (1)Yerli Yeşil Yeni Projesi ve Platformu, üniversite öğrencilerinin yerli üretime ilişkin tarihsel ve güncel örneklere gösterdiği yoğun ilgiye karşın bu konudaki bilgi eksikliğinden yola çıkılarak geliştirilmiştir. Yerli Yeşil Yeni Projesi ve Platformu, bir kitap ve bu kitabı tamamlayacak bir internet sitesi |yerliyesilyeni.org| olarak tasarlanmıştır. Kitapta ve tamamlayıcısı olarak tasarlanan internet sitesinde kendisini Yerli Yeşil Yeni üretime adamış sıra dışı örnekler ve bu konudaki öncü kurum ve kişilerle yapılacak röportajlara yer verilmesi hedeflenmiştir. Röportajların çekimi profesyonel bir ekip tarafından gerçekleştirilmektedir.

Videoların içeriği hakkında ilgi çekici bazı noktalar kitapta yer alacak ve okuyucuların röportaj çekimlerinin tamamına erişebilmeleri için karekodlarla internet sitesine yönlendirme yapılacaktır. Kitap ve internet sitesi bu tasarımı ile hem yenilikçi olacak hem de internet ile yoğun olarak zaman geçiren gençlerin ilgisini çekmeyi başaracaktır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s